پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه ساری

14809 ۱۳۹۵/۰۳/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دودانگه و چهاردانگه ساری کجاست؟

در جنوب شرقی شهرستان ساری پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه قرار گرفته است. این منطقه حفاظت شده در ناحیه ای کوهستانی واقع شده و از تنوع گونه های گیاهی و جانوری برخوردار می باشد. پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه ساری دارای ویژگی های متنوعی نظیر آب و هوا، توپوگرافی خاک و زمین شناسی است. حداقل ارتفاع منطقه حفاظت شده 800 متر و حداکثر آن 2860 متر می باشد. پناهگاه حیات وحش دودانگه ساری هم مرز با مناطق حفاظت شده پرور، بولا و پارک ملی کیاسر است. در این منطقه علاوه بر انواع درختان و گیاهان جنگلی و مرتعی مجموعه ای از گونه های وحوش وجود داشته که از جمله مهم ترین آنها می توان به جانورانی نظیر گوزن، شوکا، کل، بز و میش، پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان بالخص قرقاول، کبک معمولی و کبک دری اشاره نمود، که فضای دل انگیزی را ایجاد نموده اند.

از بومیان هر روستا می توانید اطلاعات بیشتری را در زمینه جزئیات مسیر و جاذبه های گردشگری آن روستا پرس و جو نمائید. روستاهای بسیاری در این منطقه حفاظت شده، “روستاهای چهاردانگه ساری” روستا هایی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به روستای رسکت، روستای میانا و روستای ولیکچال و اشاره نمود. هنگام ورود به مسیر منطقه حفاظت شده با چشم انداز های زیبایی برخورد خواهید داشت که می توان مراتع، جنگل، آبشار، گونه های حیوانی مختلف را در آن جا رویت نمود. برای ورود به چهاردانگه ساری در فصل سرما با تجهیزات کامل وارد شوید.

کل جنگل دودانگه ساری در گذشته در بخش دودانگه قرار داشت اما پس از الصاق شدن دهستان نرماب به بخش چهاردانگه قسمت هایی از این منطقه به این بخش وارد گشت. پنج ریختار گیاهی برای منطقه حفاظت شده براورد شده که شامل جنگل، درختزار، درختچه زار، بالشتکی خاردار و خزان شونده ی سردسیری می باشد.

جنگل منطقه از نوع کوهستانی خزری، درختزار آن از انواع درختزار پهن، خزان شونده سردسیری و سوزنی برگ همیشه سبز و درختچه زارهای آن از انواع درختچه زار های پهن برگ، خزان شونده سردسیری، تنک خشکی پسند و درختچه زار های سوزنی برگ همیشه سبز می باشد.

حیات وحش دودانگه ساری یکی از جاذبه های طبیعی مازندران می باشد که با وسعت 16200 هکتار و 92 کیلومتر در 21 مرداد 1354 به فهرست شورای عالی محیط زیست کشور اضافه شد.

آدرس حیات وحش دودانگه ساری : مازندران، شهر ساری، عبور از جاده منطقه پرور و کلیم

تصاویر دودانگه ساری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید