dodangeh-wildlife-refuge-and-chahardangeh1

پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه ساری

3689 ۱۳۹۵/۰۳/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در جنوب شرقی شهرستان ساری پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه قرار گرفته که دارای مساحت 16904 هکتار می باشد. این منطقه حفاظت شده در ناحیه ای کوهستانی واقع شده و از تنوع گونه های گیاهی و جانوری برخوردار می باشد. در حقیقت این منطقه از سال هزار و سیصد و پنجاه و چهار هجری شمسی و طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست به بخش تحت مدیریت سازمان محیط زسیت ایران پیوست.

پناهگاه حیات وحش دو دانگه و چهار دانگه دارای ویژگی های متنوعی نظیر آب و هوا، توپوگرافی خاک و زمین شناسی است. حداقل ارتفاع منطقه حفاظت شده 800 متر و حداکثر آن 2860 متر می باشد. پناهگاه حیات وحش دو دانگه ساری هم مرز با مناطق حفاظت شده پرور، بولا و پارک ملی کیاسر است. در این منطقه علاوه بر انواع درختان و گیا هان جنگلی و مرتعی مجموعه ای از گونه های وحوش وجود داشته که از جمله مهم ترین آن ها می توان به جانورانی نظیر گوزن، شوکا، کل، بز و میش، پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان بالخص قرقاول، کبک معمولی و کبک دری اشاره نمود، که فضای دل انگیزی را ایجاد نموده اند.

پناهگاه حیات وحش,پناهگاه حیات وحش دودانگه,پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه

از بومیان هر روستا می توانید اطلاعات بیشتری را در زمینه جزئیات مسیر و جاذبه های گردشگری آن روستا پرس و جو نمائید. روستا های بسیاری در منطقه حفاظت شده دو دانگه و چهار دانگه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به روستای رسکت، روستای میانا و روستای ولیکچال اشاره نمود. هنگام ورود به مسیر منطقه حفاظت شده با چشم انداز های زیبایی برخورد خواهید داشت که می توان مراتع، جنگل، آبشار، گونه های حیوانی مختلف را در آن جا رویت نمود. برای ورود به این مکان در فصل سرما با تجهیزات کامل وارد شوید.

عکس منطقه حفاظت شده,مناطق حفاظت شده,منطقه حفاظت شده
کل پناهگاه در گذشته در بخش دو دانگه قرار داشت اما پس از الصاق شدن دهستان نرماب به بخش چهار دانگه قسمت هایی از این منطقه به این بخش وارد گشت. پنج ریختار گیاهی برای منطقه حفاظت شده براورد شده که شامل جنگل، درختزار ، درختچه زار، بالشتکی خاردار و خزان شونده ی سردسیری می باشد.

منطقه حفاظت شده دو دانگه

جنگل منطقه از نوع کوهستانی خزری، درختزار آن از انواع درختزار پهن، خزان شونده سردسیری و سوزنی برگ همیشه سبز و درختچه زار های آن از انواع درختچه زار های پهن برگ، خزان شونده سردسیری، تنک خشکی پسند و درختچه زار های سوزنی برگ همیشه سبز می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند