پارک کوه سنگی مشهد

بازدید : 11932 بار
آدرس پارک کوهسنگی,بناهای تاریخی مشهد,پارک کوهسنگی
تاریخچه : پارک کوه سنگی مشهد تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی از قبیل کوه‌های سهل‌الصعود و باغ‌های سرسبز و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. در این زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی از قبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت. در سال ۱۳۱۸ ش با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها و جدول کشی خیابان‌ ها و نرده کشی و گلکاری به صورت پارک طبیعی در آمد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 20 امتیاز : 4.3]

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) در این شهر است این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی قرار گرفته است. پارک کوهسنگی در حاشیه کوه هایی مرتفع ایجاد شده است. منطقه کوهسنگی از قدیمی ترین روستاهای مشهد است. پارک کوهسنگی دارای رستوران، موزه شهر، آمفی تئاتر، استخر و فروشگاه های صنایع دستی می باشد. در دامنه کوه های جنوب مشهد دو کوه سنگی وجود دارد که امروزه زیباترین و نزدیکترین تفریگاه مشهد است.

تصاویر پارک کوهسنگی,جاذبه های گردشکری مشهد,مساحت پارک کوهسنگی

شاه عباس در سن 16 سالگی (995 هجری قمری) توسط مرشد قلی خان استاجلو در کوه سنگی تاج شاهی به سر نهاده است. در سال 1047 در دامنه این کوه در قسمتی که به ایوان کوه سنگی معروف می باشد، میرزا ابراهیم رضوی در زمان سلطنت شاه صفی برای خود مقبره ای ساخت و ناصرالدین شاه نیز در سفر سال 1284 به مشهد به این تفرجگاه آمده و مدفن اجداد میرزای ناظر را در دامنه کوه ملاحظه کرده است.

مکانهای دیدنی مشهد

پارک کوه سنگی از میان تفریحگاه‌ های شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران بحساب می آید. این پارک تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور می باشد. ساختمان موزۀ بزرگ خراسان با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او از سنگ‌های سخت خارا یا گرانیت کوهسنگی (مشهور به سنگ هرکاره) انتخاب شد.

آدرس پارک کوهسنگی,بناهای تاریخی مشهد,پارک کوهسنگی

آدرس پارک کوهسنگی,بناهای تاریخی مشهد,پارک کوهسنگی

شهردار وقت شهر میلان، تعدادی مجسمه به شهردار مشهد هدیه کرد که دو عدد شیر سنگی در درب ورودی نصب گردیده و دو مجسمۀ انسانی را کنار استخر بزرگ کوه‌سنگی و روبروی رستوران و تالارش نصب نمودند (مجسمه‌های انسانی مذکور بعد از انقلاب بخاطر اینکه مصداق صور قبیحه بود، به‌ همراه تاج نصب‌شده بر فراز کوهسنگی، برچیده شدند). در سال ۱۳۴۰ ش با گسترش شهر مشهد، کوهسنگی ازطریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوه سنگی، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد.

آدرس پارک کوهسنگی,بناهای تاریخی مشهد,پارک کوهسنگی

با طرح های توسعه شهر مشهد، پارک کوه سنگی به مجموعۀ تفریحی گردشگری تبدیل شد. مجموعه‌هایی از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی، باغ تفریحی و در آینده ایجاد دریاچۀ مصنوعی و جزیرۀ پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی، ایجاد رستوران‌های مختلف بر فراز کوه و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعۀ شهر بازی تابستانی و سرپوشیده در این تفریحگاه احداث شده است و اولین نورافشانی‌ های شهر مشهد در پارک کوه سنگی انجام می‌گردید. پارک کوه سنگی مشهد یکی از مکان های دیدنی در شهر مشهد می باشد، پیشنهاد می کنیم در تور مشهد که توسط گروه نشاط آوران راه اندازی شده است شرکت نمایید و از این پارک زیبا دیدن کنید.

آدرس : خراسان رضوی - مشهد - انتهای خیابان دکتر شریعتی
فاصله زمانی تا مشهد : 14 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : 8.4 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *