051-36040039
afif-abad-garden1

باغ عفیف آباد شیراز

3011 ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
[تعداد: 8    میانگین: 4.6/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از آثار تاریخی شهر شیراز باغ عفیف آباد معروف به باغ گلشن است. این باغ زیبا در خیابان عفیف آباد شیراز واقع شده و هم اینک متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران است. در این باغ موزه ای از سلاح قرار دارد.

باغ گلشن یکی از نمونه کاملترین هنرهای گل کاری ایرانی به شمار می آید. در سال 1284 هجری قمری به دستور  میرزا علی محمد خان قوام الملک دوم عمارتی زیبا و آراسته در باغ عفیف آباد ساخته شد. این باغ هم اینک در منطقه عیان نشین شیراز قرار دارد. مجموعه عفیف آباد دارای یک عمارت سلطنتی، موزه سلاح های قدیمی و یک باغ است که همه آن ها برای یک بازدید همگانی فراهم می شود.

afif-abad-garden3

باغ عفیف آباد دارای وسعتی در حدود 127000 مترمربع است . این باغ تاریخی در زمان صفوی از جمله باغ های ارزشمند  و گردشی بود که در اختیار و استفاده پادشاهان صفوی قرار می گرفت.

afif-abad-garden7

میرزا علی قوام برای آبیاری درختان باغ قناتی را خریداری نمود. این باغ در اواخر دوره قاجار  به دست عفیفه خانم خواهر زاده میرزا علی قوام رسید و این بانو تغییرات گسترده ای را در این باغ انجام داد و به همین دلیل به باغ عفیف آباد نامیده شد.

afif-abad-garden6

در زمان پهلوی وارثین باغ، آنرا به فرح پهلوی همسر محمد رضا شاه هدیه می دهند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مزایده ای این باغ در اختیار ارتش قرار می گیرد و به موزه نظامی تبدیل می گردد.

afif-abad-garden2

چهار ستون گچی ساده سردر باغ عفیف آباد را تشکیل می دهد و سر ستون ها از سرستون های تخت جمشید الهام گرفته شده و دو شیر در پیشانی سردر نگاره رویت می شود که به گونه ای است که در را در لابلای پنجه های خود گرفته اند. پس از عبور از در به دالانی می رسیم که به فضای اصلی باغ عفیف آباد پیوند خورده است. آیین تاجگذاری یکی از شاهان ساسانی در پیشانی دهلیز و در نقش بسته است.

afif-abad-garden5

ساختمان عمارت در دو طبقه می باشد که 30 اتاق تالار در آن مشاهده می شود. دو بخاری از سنگ مرمر در دو سوی تالار مشاهده می شود. در مرکز طبقه دوم تالار زیبایی قرار دارد که در سقف چوبی آن نقوشی از گل و بته، بزم و شادی و شکارگاه به چشم می خورد. معماری که در باغ عفیف آباد شیراز صورت گرفته آمیزه ای از ویژگیهای معماری دوران هخامنشی، ساسانی و قاجاریه می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند