صنایع دستی سمنان

بازدید : 4117 بار
چاپ قلمکار سمنان,دستبافت های سمنان,سفال سمنان
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.4]

صنایع دستی سمنان، در ایران جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. همچنین تنوع بسیار صنایع دستی شهر سمنان نظر مسافران و گردشگران این منطقه را به خود جلب می کند و هر سلیقه ای را راضی می کند. شما می توانید بعنوان سوغات سمنان، از بین این آثار زیبا یادگاری از سفر سمنان برای خود یا اقوامتان ببرید. در ادامه، برای شما معرفی صنایع دستی سمنان را خواهیم داشت تا اطلاعات بیشتری در مورد هر کدام کسب کنید.

مهمترین صنایع دستی استان سمنان عبارتند از:

 • قالیبافی 
 • گلیم بافی
 • جاجیم بافی
 • کلیج بافی
 • چاقو سازی
 • برگ بافی
 •  چوغا
 • چلنگری
 • چادر شب بافی
 • حجم سازی
 • چهل تکه دوزی
 • ساخت ساز سنتی
 • کرباس بافی

سفال سمنان

صنایع دستی در سمنان,صنایع دستی سمنان,صنایع دستی شهر سمنان

یکی از قدیمی ترین صنایع دستی در سمنان، سفالگری است. ساخت اشیاء سفالی در سمنان به مدت ها پیش باز می گردد و باستان شناسان و محققان این موضوع را با کشف کوزه های سفالی در اطراف شهر دامغان (از شهرهای استان سمنان) کشف کردند. یکی از ویژگی های خوب سفال فاسد نشدن آن بعد از گذشت قرن هاست و این ویژگی سبب شده تا پیشینه ی معتبری برای سفالگری در سمنان اثبات شود. از دلایل دیگر رونق سفالگری در این شهر، خاک مرغوب و اقلیم کویری آنجاست. این هنر با وجود مشکلات بسیار، هنوز هم در کارگاه های سفالگری سمنان پا برجاست. در بین کارگاه ها، سفالگری قان بیگی شاهرود از همه بنام تر است. 

چاپ قلمکار سمنان

صنایع دستی شهرهای ایران,معرفی صنایع دستی سمنان

شاید با عبور از بازارهای شهر سمنان و دیگر شهرهای استان پارچه هایی را ببینید که بر روی آن طرح های زیبایی منقش شده است. در گذشته برای خلق این هنر از پارچه های ابریشمی و پشمی استفاده می کردند ولی امروزه پارچه های کتان، کرباس، چلوار، متقال و … در این زمینه به کار گرفته می شوند. و برای ایجاد طرح بر روی پارچه ها از قالبهای چوبی که شکل های مختلفی بر روی آن ها حک شده استفاده می کنند. این پارچه ها استفاده های مختلفی دارد از جمله رومیزی، سجاده، سفره و … . نکته قابل توجه این است که پارچه های قلمکار را همه بعنوان یکی از صنایع دستی اصفهان می شناسند در صورتی این هنر زیبا در بین صنایع دستی سمنان هم به چشم می خورد.

دستبافت های سمنان

چاپ قلمکار سمنان,دستبافت های سمنان,سفال سمنان

زنان و دختران سمنان در گذشته پارچه هایی با طرح و نقش های زیبایی می بافتند که هم برای خود استفاده می کردند و هم یکی از راه های کسب درآمد بود. این هنر زیبا تا به امروز پابرجاست و با سفر به این شهر می توانید دستبافت های زیبای سمنان را بازدید کنید و بعنوان سوغات تهیه کنید. این دست بافت ها امروزه به شکل حوله، پرده های سنتی، پارچه ی زیرساخت قلمکار در دسترس هستند. دیگر دستبافت هایی که می توان به آن ها اشاره کرد چادرشب، جاجیم، پلاس و چوفا هستند. سرخه، مهدیشهر، فولاد محله، سمنان، دامغان و بسطام شهرهایی از استان سمنان می باشند که در این حرفه پیشرو هستند.

نمد سمنان

چاپ قلمکار سمنان,دستبافت های سمنان,سفال سمنان

نمد یکی از قدیمی ترین هنرهایی است که در میان بیشتر صنایع دستی شهرهای ایران به چشم میخورد. استان سمنان هم یکی از پیشکسوتان در تولید نمد است. نمد در سمنان از نظر کیفیت و میزان تولید وضعیت خوبی دارد. شما این هنر را در سمنان به شکل کلاه، زیراندازه و … می بینید. ناگفته نماند شهرهای سمنان، شاهرود و دامغان در این زمینه فعالیت دارند.

2 نظر در مورد مقاله “ صنایع دستی سمنان
 1. متین :

  خوب

 2. سارا :

  سلام و ممنون از مطالب خوبتون،فقط ای کاش ذکر میکردید انواع محصولات لبنی هر شهر رو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *