آرامگاه شاه نعمت‌ الله ولی ماهان کرمان

12867 ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه شاه نعمت الله ولی به دوران صفویه باز میگردد.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی کجاست؟

شاه نعمت الله ولی معروف به سید نورالدین شاه نعمت الله ولی ماهانی کرمانی، شاعر و عارف ایرانی است که سلسله نعمت اللهی منسوب به ایشان می باشد. شاه نعمت الله ولی در راه سیر و سلوک مقامی بلند داشته است. ایشان در سال 832 ، در شهر ماهان کرمان در گذشت. مقبره سید نورالدین شاه نعمت الله ولی ماهانی کرمانی در سی کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده و معماری بی نظیری در ساخت آن به کار گرفته شده است.

در نیمه اول قرن نهم هجری قمری بنای اصلی مقبره ساخته شد و به مرور زمان ساختمان هایی به بنای اصلی اضافه شده است.

معماری آرامگاه شاه نعمت الله ولی

این مقبره که امروزه دارای مساحت ۳۲۰۰۰ مترمربع می باشد، اوایل به صورت یک تک بنا با گنبدی بلند بر فراز فضایی چهار گوش داخل باغی بزرگ قرار داشت که در دوره‌ های بعدی بناهای دیگری در کنار آن ساخته شد. عمارت تاریخی مرقد شاه نعمت‌الله ولی، صحن‌ ها و رواق‌ های پیرامون آن نزدیک به 6000 متر مربع گستردگی دارد. این عمارت آمیخته‌ ی هنر معماری شش سده اخیر است.

گنبدی که بر مزار آرامگاه شاه نعمت الله ولی ماهان قرار گرفته قدیمی ترین قسمت بنا می باشد که به دستور و هزینه احمد شاه بهمنی دکنی ساخته شده است. ایشان ازعلاقه مندان شاه نعمت الله ولی بود.

آستانه شاه نعمت الله از ورودی شمالی متشکل از  پنج صحن می باشد که عبارتند از: صحن اتابکی، صحن وکیل الملکی، رواق شاه عباسی، چله خانه و صحن میر داماد است. درهای ورودی آستانه مقبره شاه نعمت الله ولی  پنج جفت است که به احتمال زیاد در هندوستان ساخته شده و به ماهان آورده شده است. در ساخت این درها قطعاتی از عاج فیل و نقوش هندسی خاتم کاری به کار رفته است.

کاروانسرایی نیز در ضلع غربی آستانه  قرار گرفته که متعلق به دوره قاجاریه می باشد. با مرور زمان این کاروانسرا تخریب گشته و نیمه مخروبه ای بیش از آن باقی نمانده است. هم چنین موزه ای در آستانه وجود دارد که در آن اشیای گرانبها مانند کشکول و تبریزین به همراه شمشیر مرصع با جلد چرمی ، سپرهای متعدد از پوست کرگدن و فولاد، کتاب های خطی و چاپی سنگی، ترمه ، شال ، پته و بلور قرار گرفته است.

در موزه آستانه، دو صفحه قرآن مشاهده می شود که به خط کوفی است و سبک نگارش آن مربوط به 800 سال پیش است. قبر امیر نظام گروسی نیز در جنوب ایوان صحن وکیل الملکی قرار گرفته است.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی ماهان یکی از جاذبه های تاریخی کرمان می باشد که در تاریخ 15 دی 1310 و با شماره 132 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس آرامگاه شاه نعمت الله ولی : کرمان، شهر کرمان، خیابان ولیعصر

عکس آرامگاه شاه نعمت الله ولی ماهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید