بزرگترین فرودگاه های جهان

389 ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

بازدید از بهترین و بزرگترین فرودگاه های جهان می تواند جذاب و چالش برانگیز باشد. اولین چالش بزرگ در این فرودگاه ها یافتن راه است زیرا در این فرودگاه ها امکان گم شدن بسیار زیاد است. 

بزرگترین فرودگاه های جهان

فقط با توجه به اندازه، بزرگترین فرودگاه های دنیا در این مقاله ذکر شده‌اند. در این رتبه‌بندی حجم مسافران و تعداد پروازها در نظر گرفته نشده است. این رتبه بندی از کمترین به بزرگ ترین است.

فرودگاه بین المللی چانگی – سنگاپور

فرودگاه چانگی 25 کیلیومتر مربع وسعت دارد که یکی از بهترین و زیباترین فرودگاه دنیا است. فرودگاه چانگی سنگاپور یکی از بزرگترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است که در شرق شهر سنگاپور قرار دارد. این فرودگاه دارای چهار ترمینال مسافربری و یک ترمینال باربری است که به هم متصل هستند. علاوه بر این، فرودگاه چانگی سنگاپور یک مقصد گردشگری نیز محسوب می‌شود.

این فرودگاه امکانات و خدمات متنوعی دارد که مسافران را شگفت‌زده می‌کند. برخی از این امکانات شامل باغ‌های زیبا، استخر روباز با منظره‌ای دیدنی، سینمای ۲۴ ساعته، آبشار داخل سالن، تور رایگان شهری، هتل‌های راحت و شیک، فضای بازی و سرگرمی برای کودکان و بزرگسالان، و مجموعه‌ای از رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌ها است.

فرودگاه بین المللی آتلانتا هارتسفیلد – ایالات متحده

فرودگاه بین المللی آتلانتا با مساحت 18 کیلومتر مربع، یکی از بزرگترین و پرترددترین فرودگاه های جهان است و به عنوان اولین فرودگاه که در یک سال بیش از 100 میلیون مسافر را جابه جا می کند تاریخ ساز شد. فرودگاه آتلانتا بیش از 62.2 میلیون صندلی در اختیار مسافران قرار می دهد.

این فرودگاه دارای دو ترمینال، هفت سالن پذیرش و 192 گیت است. این فرودگاه در 16 کیلیومتری جنوب شهر قرار دارد که آن را به یک پایگاه ایده آل برای کاوش در آتلانتا تبدیل کرده است. با تردد متوسط 2700 مسافر در روز از 150 فرودگاه داخلی و 78 فرودگاه بین المللی این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه شلوغ شناخته می شود.

فرودگاه بین المللی دالاس – ایالات متحده

فرودگاه بین المللی دالاس در زمان افتتاح بزرگترین فرودگاه جهان بود، اما امروزه با 70 کیلومتر مربع وسعت در بین پنج فرودگاه بزرگ قرار دارد. این فرودگاه یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان است که سالانه به ده ها میلیون مسافر از پنج ترمینال و 168 دروازه خدمات ارائه می کند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد فرودگاه دالاس، وجود گیت های امنیتی متعدد است به این معنی که امنیت در  اولویت قرار دارد. اگر چه بازرسی های امنیتی فرودگاه را می‌توان به سرعت انجام داد، اما رسیدن از یک ترمینال به ترمینال دیگر برای پرواز اتصال ممکن است زمان بر باشد.

یک راه آهن رایگان در داخل منطقه امنیتی فرودگاه وجود دارد که تمامی پنج ترمینال را به یکدیگر متصل می‌کند. این راه آهن هر دو دقیقه یکبار حرکت می کند و به شما کمک می‌کند تا به هر نقطه ای از فرودگاه که نیاز دارید برسید.

فرودگاه بین المللی آتاتورک- ترکیه

فرودگاه جدید استانبول با مساحت 78 کیلومتر مربع یکی از بزرگترین و زیباترین فرودگاه های جهان به شمار می آید. این فرودگاه در سال 2019 به طور رسمی افتتاح شد که چهارمین فرودگاه بزرگ جهان است و به طور متوسط سالانه 200 میلیون مسافر را جابه جا می کنند. فرودگاه استانبول از یک ساختمان اصلی تشکیل شده که به پنج سالن ترمینال تقسیم شده است.

سالن های A، B، D و F برای پروازهای بین المللی و سالن های G و بخشی از F برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. فرودگاه آتاتورک شامل یک مرکز خرید با مساخت 55800 متر مربع و چند رستوران بزرگ است.

فرودگاه بین المللی KLIA – کوالالامپور

فرودگاه بین المللی کوالالامپور با وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان و فرودگاه اصلی مالزی است. این فرودگاه در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب پایتخت کوالالامپور واقع شده است. هفته ای ۳۰۰ پرواز در این فرودگاه انجام می شود. این فرودگاه به عنوان یکی از فرودگاه های پرتردد جهان محسوب می شود.

دو ترمینال فرودگاه کوالالامپور، یعنی KLIA1 و KLIA2، به صورت مستقل عمل می‌کنند. این دو ترمینال با فاصله یازده کیلومتری از یکدیگر قرار دارند، اما با استفاده از یک خط قطار در عرض سه دقیقه به هم متصل می‌شوند. خطوط هوایی ملی مالزی از ترمینال 1 پرواز می‌کند و خطوط هوایی بین‌المللی از ترمینال 2 پرواز می‌کنند.

فرودگاه بین المللی دنور – ایالات متحده

فرودگاه بین المللی دنور با مساحت 140 کیلومتر مربع بزرگترین فرودگاه ایالات متحده از نظر مساحت است. فرودگاه دنور در فاصله 40 کیلیومتری از مرکز شهر است که در دهه 1990 ساخته شد. برای بازدید از فرودگاه، بهترین راه استفاده از مترو است زیرا هزینه تاکسی بسیار گران خواهد بود.

این فرودگاه به خاطر ساختار، سقف سفید و چادر مانندش یادآور کوه های پوشیده از برف راکی است. دنور از سه ترمینال به هم پیوسته تشکیل شده که توسط یک سیستم ریلی به هم متصل می شوند.

از آنجا که این منطقه دارای آب و هوای زمستانی است تاخیر در پروازها امری عادیست. البته این فرودگاه تمام امکانات لازم برای جلوگیری از خستگی در طول توقف طولانی را داراست. علاوه بر سالن‌های اصلی خطوط هوایی، دارای استراحت گاه قبل از پرواز می باشد.

فرودگاه دنور به بازرسی های طولانی مدت مشهور است پس قبل از پرواز مطمئن شوید زمان این بازرسی ها را محاسبه کرده اید.

فرودگاه بین المللی ملک فهد – عربستان

طبق کتاب رکوردهای گینس فرودگاه بین المللی ملک فهد در عربستان سعودی به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان از نظر مساحت شناخته می‌شود. این فرودگاه با مساحت 778 کیلومتر مربع، از کل کشور همسایه بحرین بزرگتر است. فرودگاه ملک فهد وسعت خود را به گذشته مدیون است زیرا در قدیم به عنوان پایگاه نظامی آمریکایی استفاده می شد.

با وجود وسعت زیاد، سومین فرودگاه بزرگ عربستان از نظر تعداد مسافر است. فرودگاه ملک فهد در فاصله 32 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر دمام قرار دارد که در سال به حدود 10 میلیون مسافر خدمات ارائه می کند و خطوط هوایی اصلی از این فرودگاه استفاده می‌کنند.

علاوه بر دو ترمینال استاندارد برای پروازهای بین المللی و داخلی دارای یک ترمینال ویژه برای خانواده سلطنتی، افراد VIP و مقامات دولتی است. این ترمینال ویژه 16500 متر مربع مساحت دارد که شامل یک مسجد با ظرفیت 2000 نفر، یک مجتمع مسکونی برای بیش از 3000 نفر و یک گلخانه عظیم است.

نتیجه گیری

بزرگترین فرودگاه های جهان همیشه بهترین نیستند. در این مقاله بزرگترین فرودگاه ها از لحاظ مساحت ذکر شده است که اگر بخواهیم بزرگترین فرودگاه را معرفی کنیم، فرودگاه ملک فهد با مساحت 778 کیلومتر مربع بزرگترین فرودگاه محسوب می شود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید