051-36040039
saravan-forest-park1

ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ سراوان رشت

2850 ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
[تعداد: 7    میانگین: 4.9/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک جنگلی سراوان رشت، در بخش غربی جاده رشت به تهران قرار دارد. وسعت این پارک جنگلی 1487 هکتار می باشد. ارتفاع سطح دریا از پارک جنگلی سراوان رشت در حدود 50 تا 250 متر است. این پارک از قدیمی ترین عرصه های جنگلی استان گیلان به شمار می رود.

پارک جنگلی سراوان رشت به خاطر  داشتن گونه های متنوع گیاهی در سطح کشور و حتی در جهان کم نظیر و منحصر بفرد می باشد. پارک جنگلی سراوان رشت به خاطر  وجود گونه های کمیاب گیاهی ذخایر ژنتیکی، چشم اندازهای بی بدیل، نزدیکی به مرکز استان و دسترسی آسان  نسبت به دیگر پارک های جنگلی استان گیلان از اهمیت بسیاری بهره مند است و به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر رشت به شمار می رود.

آدرس پارک جنگلی سراوان رشت,پارک جنگلی,پارک جنگلی رشت

پارک جنگلی سراوان رشت از دو بخش پوشش درختی تشکیل شده که شامل جنگل طبیعی و جنگل دست کاشت می باشد. در بخش طبیعی آن پایه های شاخه زاد و دانه زاد بلوط، ممرز، انجیلی، توسکا و اوجا وجود دارد و در بخش جنگل کاری کاج تدا، کاج سیلوستریس، سرو نقره ای و زربین مشاهده می شود. طول جنگل های سراوان در جهت شمالی به جنوبی 7600 کیلومتر و عرض آن در سوی شرقی و غربی 2 کیلومتر می باشد.

پارک جنگلی سراوان,پارک جنگلی سراوان گیلان,پارک جنگلی گیلان

امکانات رفاهی و گردشگری پارک جنگلی سراوان :

چشم اندازهای طبیعی ﭘﺎرک سراوان رشت و وﺟﻮد رودﺧﺎﻧﻪ ﺳﻔﯿﺪرود و ﺳﯿﺎﻫﺮود در ﺿﻠﻊ ﺷﺮﻗﯽ وجود ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن و ﺟﺎﻧﻮران ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻗﺮﻗﺎول، ﮐﺒﮏ، دارﮐﻮب، ﺟﻐﺪ ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺧﺮﮔﻮش، راﺳﻮ و… و ﺧﺰﻧﺪﮔﺎن و ﺣﺸﺮات ﻣﺘﻨﻮﻋﯽ در اﯾﻦ ﻣﺤﺪوده ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻣﯽ ﺧﻮرﻧﺪ این پارک دارای دو درب ورودی، آلاچیق های و تاسیسات رفاهی، میز و نیمکت، کباب پز، محوطه بازی برای کودکان، وسایل بازی کودکان، سطل زباله، سرویس بهداشتی، سکوی نصب چادر و…  و همچنین امکاناتی برای بازی پینت بال و پارک کودک است.
از دیگر جاذبه های پارک جنگلی سراوان وجود نخستین موزه میراث روستایی کشور در قسمتی از این پارک طبیعی است. موزه میراث روستایی گیلان در روزهای مختلف سال بازدید کنندگان به ویژه پژوهشگران و دانشجویان بسیاری را به سوی خود می کشاند. در این موزه معماری یکصد ساله مناطق جلگه ای و کوهستانی گیلان و شیوه زندگی روستایی بازسازی شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند